scorecardresearch

Almus-Ataköy Hıdırellez Şenlikleri

180 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Koşun komşular Ataköyde şenlik var (17.05.2015)
TRT- Tokat
Husamettin Turgut -Gazeteci
Tokat ın Almus ilçesine bağlı Ataköy belediyesi hıdırelles şanliğini yayalada yaptı. Yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı hıdırellez şenliiklerinde mangallar yakıldı, pürzolalar, kavurmalar hıdırellez pilavı, katmerler, çökelikli ve cay keyfi yaşandı. Satıcılara ise bir günlük iş kapısı açıldı ve doyasıya alış veriş yapıldı.
Vatandaşlar ise belediye başkanı Servet Durmuş a teşekkur ederek “ başkanımıza teşekkür ediyoruz bize böyle önemli günü yaşattı. Bugün bu yaylada hem eğleniyor hemde dileklerimizi tutuyoruz. Allah gelecek yılıda nasip etsin”. Diyerek kiminin işleri için, kimi çocuklarının evlenmesi için dilekler tutduklarını dile getirdiler.
DSP Genel başkanı Mahsum Türkerde Ataköy belediye başkanı S. Durmuş un davetlisi olarak DSP il başkanı Hüseyin Alpay ve yönetimi ile ataköy belediyesini yalnız bırakmadı. Belediyece düzenlenen güreşte ise çim üzerinde pehlivınanlar kıran kırana mücadele ettiler.
Belediye Başkanı Durmuş Halka hitabederek Hıdırellez Bahar bayramın önemini anlattı. Halktan destek isteyen Genel Başkan Türker Sözü ne (1980 Eylül olaylarında Olaylara adı karışan mücadele adamlarının Kızıl dere (Ataköy) topraklarında ölmerin dile getirdi.
Ataköy Hıdırellez şenlikler Gec vakte kadar sürdü. Jandarmanın Güvenlik altına almadığı şenlik olaysız ve birlik, beraberlik içinde eğlendiler, kardeşliği,akrabalığı yaşadılar. Çevre beldelerden çok sayıda insanAtaköy hıdırellez şenliği için akın ettiler.